"Szeresd Önmagad!" - halljuk oly sokszor ezt a tanácsot és talán már mi is nagyon sokszor mondtuk másoknak. Vajon miért olyan könnyű mondani, és miért olyan nehéz megvalósítani? Mi az, ami segíthet abban, hogy elfogadjuk önmagunkat?
cikkek
Mitől leszünk hitelesek?-Takács Enikő
Az emberek viselkedése bejósolható. Egyrészt következtethetünk az adott személy megnyilvánulásaira az attitűdökből, vonásokból az egyes kategóriákból vagy a szituációs és interperszonális tényezőkből (Snyder, 1983) valamint ezeknek az együttállásából, különbözőségéből vagy éppen összhangjából.
A stressz két fajtája az eustressz vagyis a jótékony, ösztönző, valamint a distressz, a káros és bénító, kéz a kézben járnak mindannyiunk hétköznapjaiban. De vajon, felismerjük-e a kettő közti különbséget? Tudunk- e valós sikereket kovácsolni az eustressz kínálta energiából, és megfelelő mederben tudjuk-e tartani a distressz okozta feszültséget?...
"Hazudnunk kell, mert elvárják tőlük, mert nemigen viselik el az igazságot, és mi sem viseljük el önmagunkat minden ellentmondásunkkal együtt. Hazudnunk kell, mert félünk az igazmondás következményeitől."
Ahhoz, hogy igazán megértsük a hazugság jeleit, tudnunk kell, hogy Paul Ekman (1969, 2009) szerint, a hazugságnak alapvetően két fajtáját különböztetjük meg, az eltitkolást/ leplezést, illetve a meghamisítást.
A szakirodalom szerint, nem kell mindig minden hazugságot leleplezni, hiszen hazugság, valamilyen szinten szükséges jelenség, a mindennapi életünkben. Gondoljunk csak bele, milyen furcsa is lenne a világ, ha mindig minden apró csúsztatásra fény derülne (Biland, 2009).
Az "őrült" kifejezés manapság igen kedvelt a köznyelvben, akár az elmebetegséget próbáljuk ily módon kifejezni, akár negatív jelzővel akarjuk illetni társainkat, de még a rendkívüli, nagymértékű, nagyfokú szavak helyett is szívesen használjuk. De vajon tudjuk-e, hogy mit is jelent pontosan? Kit nevezünk őrültnek? Mi a pszichológia álláspontja a...
Szenvedélybetegség - Takács Enikő
Amikor meghalljuk a függőség szót, óhatatlanul a drogok jutnak az eszünkbe. Fontos azonban tisztázni, hogy első sorban szenvedélybetegségekről beszélhetünk, vagyis hogy az adott személy bizonyos viselkedésformák fölött képtelen uralkodni, és éppen ezért kényszeresen újra és újra végrehajtja (Demetrovics és Balázs, 2004). Ennek két fajtáját...
Az hogy valaki miért választja az adott kábítószert összefügg azzal, hogy az adott személy milyen problémákkal küzd az életben. Így például az opiátfüggők, annak nyugtató hatása miatt választják az ópiumszármazékokat, a bennük tomboló harag, agresszió és düh csillapítására, a kokaint pedig a bennük levő szorongások feloldásáért szeretik (Khantzian,...
Pótoljhatja a kábítószer az emberi kapcsolatokat? Segíthet megérteni az egyes helyzeteket érzéseket? Hogyan alakulhat ki a szenvedélybetegség?